Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Sırlar Odası

vernon dursley gif | Tumblr

Vernon Enişte’nin şirketi matkap yapmaktaymış. (s.12)

Ginny Weasley in Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)

Ginny’nin gözleri kitaba göre mavi değil kahverengiydi.

Üçüncü sahanlıkta bir kapı aralık duruyordu. Pat diye çarpılmadan önce, Harry bir çift parlak kahverengi gözün ona dikilmiş bakışını yakaladı.

“Ginny” dedi Ron. “Bu kadar utangaç olması ne kadar garip, bilmiyorsun, normalde çenesini hiç kapatmaz-”

s. 44
Harry Potter and the Chamber of Secrets - Flourish and Blotts ...

Kitaba göre Mr. Weasley Flourish and Blotts’ta Lucius Malfoy’un kışkırtmalarına dayanamayıp ona saldırmıştır. (s. 64) Filmde bu detaya yer verilmemiştir.

Ayrıca Harry’nin uçuç tozunu kullanıp yanlışlıkla Knockturn Yolu’nda çıktığı Borgin and Burkes’te tanık oldukları da filmden kesilmiştir.

Keşke Geçmişlerini Hakkıyla Bilebilseydik Dediğimiz 9 Harry Potter ...

Filmle kitap arasındaki farklardan biri de Hermione’nin sırlar odasını McGonagall’a değil Sihir Tarihi Profesörü Binns’e yani okulun tek hayalet öğretmenine sormasıdır. (s.141)

J.K. Rowling'in Kaleminden "Peeves" Hakkında Her Şey – Fantastik ...

Profesör Binns gibi Peeves karakteri de filmde yer almamaktadır.

Polyjuice Potion | Welcome to hogwarts, Harry potter characters ...

Yine bir diğer fark da Çok Özlü İksirin yazılı olduğu kitabın kısıtlı bölmede bulunması ve bunun için üçlünün Prof. Lockhart’tan imza almaları gerekmesidir.

Studying John Donne: "That's what Hermione does... when in doubt ...

Çünkü Hermione hep öyle yapar, dedi Ron, omuz silkerek. Şüphede olduğunda, kitaplığa git.

s.236

Kitabın sonunda (s.313) Ginny’nin Percy’yle ilgili sakladığı sırrın Ravenclaw’un sınıf başkanı olan kız arkadaşı Penelope Clearwater olduğunu öğreniyoruz. Filmde bu bilgiye Sir Nicholas aracılığıyla kısa bir gönderme var.

Petrification | Harry Potter Wiki | Fandom

Penelope Clearwater ayrıca Hermione Granger’la aynı zamanda taşlaştırılıyor ve ikisinin de elinde ayna olduğu ortaya çıkıyor. Harry ve Ron’un teorisiyse Hermione’nin canavarın bir Basilisk olduğunu öğrendikten sonra karşısına çıkan ilk kişiyi (Penelope Clearwater’ı) köşeleri dönerken aynayla bakması konusunda uyardığı yönünde. (s. 269)

𝕋𝕨𝕠 𝕠𝕗 𝕥𝕙𝕖 𝕤𝕒𝕞𝕖 ↠ H. POTTER TWIN - - nine : the ...

Filmde Harry’nin Quidditch’ten dolayı okulu kirlettiği için Filch tarafından cezalandırılmak üzere odasına götürülmesi, Sir Nicholas’ın Peeves taklidi yaparak Harry’yi cezadan kurtarması, Harry’nin Filch’in bir Kofti (büyücü ailesinde doğan ama büyü yeteneği olmayan) olduğunu öğrenmesi (s.138) ve Sir Nicholas’ın Ölüm Günü Partisine katılmasına yer verilmemiştir. En sonunda Dumbledore’un Harry ve Ron’a iki yüzer puan vermesi de filmde göremediğim detaylar arasındaydı (s. 304).

Ancak sonrada gördüğüm kesilmiş sahnelerden de anladığım kadarıyla film kitaba olabildiğince sadık kalsa da filmin süresini sınırlı tutmak için ana hikayenin akışını çok bozmayacak bazı detaylar filmden çıkarılmış gibi görünüyor.

Kökü İnsana Benzeyen ve Hakkında Onlarca Korkunç Rivayet Olan ...

Kitapta anlam veremediğim bir kısım ise taşlaşmış öğrencileri tedavi etmek için gereken adamotunun okul serasında yetişmesini beklemeleri oldu. Aslında bu tarz malzemelerin Diagon Yolu gibi yerlerde ya da belki ülke dışında satılıyor olması gerekmez miydi?

Bir benzer durum da Çok Özlü İksirin yapımında gereken bir iki malzemeyi üçlünün sadece Snape’in odasında olabilirmiş gibi düşünüp çalmaya çalışmalarında karşımıza çıkıyor.

150 Brilliant "Harry Potter" GIFs That Show The Magic Never Ends

Son olarak aklıma takılan şeyse Harry ve Ron’un başta Hogwarts’a giden treni kaçırıp havadan giden arabayla tren yolunu yakalamaya çalışmaları. Zaten kitapta da bunun yerine Hogwarts’a mektup yazabileceklerine değinilmiş ama kitabın kendi içindeki mantığa göre Hogwarts treni ve tren yolu bir helikopterle de görülebilir ve Mugglelarca takip edilebilir.

Bu sorunların cevabını biliyorsanız ya da aklınıza takılan başka uyumsuzluklar varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Görseller: tumblr, weheartit, fantastikcanavarlar, pinterest, studyingdonne fantastikcanavarlar, wattpad, onedio, pinterest

Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Sırlar Odası” üzerine 4 yorum

  1. Merhabalar ,bu güzel yazınız için verdiğiniz emeğe teşekkür ederiz.Benim bir Harry potter kanalım var .O kanalda SIRLAR ODASI FİLMİ VE KİTABI ARASINDAKİ FARKLAR diye bir video çekmek istiyorum.Ve sizin yazmış olduğunuz bu metni beğendim videomda sizin bilgilerinizi kullanabilir miyim ?Açıklamalar kısmına sizin internet sitenizin linkini koyacağım.

    Liked by 1 kişi

      1. Teşekkür ederim.Video yayınlandığında buraya videonunun linkini koyacağım.Videoda sizden başka birçok kaynak kullandım haberiniz olsun.Ama sizin yazdıklarınızı çok beğendim.Böyle bilgilendirici metinler yazıp insanları bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Sizin diğer kaynaklarınızı kullanmaya devam edeceğim.Emeğe saygı olarakta Açıklamalar kısmında sitenizin ismini bulabilirsiniz.Tekrardan çok teşekkür ederim.

        Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.