İkinci Altı Aya Geçiş | Avukatlık Stajı

Sonunda artık duruşma izlemek, imza günlerinizi ve değişim günlerinizi takip etmek zorunda kaldığınız ilk altı ayın sonuna geldiniz. Bu zorlu parkuru tamamlamanız için son bir dönemeç kaldı. Bu son dönemeçte neler yapılması gerektiğine gelin hep birlikte bakalım.

reading newspaper gif ile ilgili görsel sonucu

Ama önce gitmeden evvel hazırlamanızda fayda olan “Avukat yanındaki staja aynı gün başladığınıza dair yazı”dan bahsedelim. Normalde Avukatlık Staj Rehberinde önce Komisyondan yazı alıp bunu avukatınıza götürüp sonra avukattan staja aynı günde başladığınıza dair yazıyı alıp bunu da Baro’ya götürmeniz gerektiği yazıyor. Ama siz eğer örneği aşağıda bulunan yazıyı 2 kopya halinde çıktı alıp avukatınıza önceden imzalatırsanız ikinci altı aya geçiş işlemleriniz sırasında işinizi azaltmış olursunuz.

İkinci altı aya geçiş gününüze gelirsek, bu aşamada artık tüm mahkemelerinizin sizinle ilgili evrakı Adalet Komisyonuna göndermiş olması gerekiyor. Burada iki ihtimal var:

1- Tüm evrakınız tamdır ve Komisyondan alacağınız belge ile işlemleri başlatabilirsiniz.

2- Evrakınız eksiktir ve değişim gününde bunları tamamlamaya çalışır işlemlerinizi öyle başlatırsınız.

İkinci Altı Aya Geçiş Günü

Değişim gününüzde öncelikle evrakınız tam olup olmadığını öğrenmek için Adalet Komisyonunu arayın.

Adalet Komisyonu: 0 (312) 509 26 07

Eğer evrakınız tam olduğunu öğrenirseniz Sıhhiye Adliyesi 4. kattaki Adalet Komisyonuna gidin.

Eğer eksik evrakınız varsa Komisyon’a gitmenize gerek yok. Hangi mahkeme yollamadıysa onun Kalemini arayarak ya da gidip kendiniz sorarak evrakı tamamlatmanız gerekiyor ancak tamamlandıktan sonra işlemleri başlatabilirsiniz.

Önemli not: Değişimi tam gününde yapamazsanız bu sefer gün kaybetmiyorsunuz, normalde hangi gün başlangıç gününüzse yine onu baz alıyorlar.

Evrakınız tamamlandıktan sonra muhtemelen değişim günü gelen başka avukat adaylarıyla kalabalık olacak Adalet Komisyonuna gidiyorsunuz. Evrakı tam olanların ismini okuyup Vezneye götürmeleri gereken kağıdı veriyorlar.

Mali Vezne -1. katta, oraya (2020 itibariyle) 91,50 TL ödeyip makbuzu aldıktan sonra geri 4. kata götürüp makbuzu veriyorsunuz.

Bunun üzerine Komisyon, ABEM’e götürülecek bir evrak veriyorlar. Adliye’den çıkıp Baro’ya geçiyorsunuz.

Baro Sekreterliğinde sıramatik mevcut, orada “Evrak Teslim” butonundan sıra alıyorsunuz. Yanlışlıkla başka sıra seçerseniz iki kez sıra beklemeniz gerekir, o yüzden önemli bir bilgi.

Sıranız geldiğinde Avukatınızdan daha önce 2 örneğini aldığınız yukarıdaki belgeyi ve Komisyonun az önce verdiği belgeyi veriyorsunuz. Eğer avukat değişikliği yapıp daha önce bildirmediyseniz onun onay yazısınız da şimdi vermeniz gerekiyor.

3 aylık rapordan kısaca bahsedip kalan stajla ilgili detayları yanında staj yapacağınız avukatınızın KEP adresine göndereceklerini söylüyorlar.

Bu şekilde ikinci altı ayınıza geçmiş oluyorsunuz.

alkış gif ile ilgili görsel sonucu

Benim son mahkeme imza günüm cuma olduğu için pazartesi Komisyonu aradığımda evrakımın tam olmadığını öğrendim. Mahkemenin internetteki santral numarasını ise kimse açmadı. Gün kaybedilmediği için bir gün beklemeye karar verdim. Ertesi gün aradığımda evrakımın tam olduğunu öğrendim, yine de Komisyon’a gittiğimde adım dosyası hazır olanlar arasında okunmadı, içeriden tekrar baktırmam gerekti, hatta dosya kısa bir süreliğine kayıptı. Neyse ki sonradan bulundu ve bir problem kalmadı.

Genel olarak kalabalık olması ve sıra beklemek dışında bir problem yoktu. Hatta o kalabalıkta eski bir arkadaşıma denk gelip hal hatır sorma fırsatım oldu. Bu değişim prosedürlerinin ne kadar karmaşık olduğundan bahsederken kendisi bu konularda ilgili yazı yazan Y Nesil Avukat adlı bir bloga denk geldiğinden bahsetti. Sonrasında blogu yazanın ben olduğumu söyleyince ikimiz için de oldukça eğlenceli bir anıya dönüştü.

Ek not: Değişim gününde Komisyonu aramadan gelip evrakı tam olmadığı halde orada bekleyenler de vardı çünkü aynı gün içinde mahkemeler evrak göndermeye devam ediyor. İçeride de hemen gelenleri işleme koyup stajyer avukatları bekletmemeye çalışıyorlardı. Yani evrakınız tamamlanmadan Komisyona giderseniz, içeriyle konuşarak bir süre bekleyebilirsiniz.

İkinci Altı Aya Geçiş | Avukatlık Stajı” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba, paylaştığınız her bilgi için çook teşekkürler. Bilmediğim birçok şeyi sayenizde öğrendim, okuldan ya da internetten sürecin böyle işlediğini öğrenmek pek mümkün değil. Siz mahkeme stajınızı yaparken bir avukatın yanında çalışmaya da başlamış mıydınız? Ben haziran ayında mezun olmayı umuyorum ancak cv mi bürolara göndermek için erken mi kararsız kaldım.

  Liked by 1 kişi

  1. Merhaba, ilk altı ay normalde mahkeme stajı diye geçiyor ancak her zaman tüm gün adliyede bulunmanız gerekmeyebiliyor. Bu yüzden çoğu stajyer boş vakitlerinde de işi öğrenebilmek için bir avukatlık bürosuna gitmeyi tercih ediyor. Yani sigortalı çalışamazsınız ve mahkemede bulunmanız gerektiği zamanlar bürodan çıkmanız gerekir ama çoğu insan bunu bu şekilde yürütüyor. Hakim savcı olmak isteyenler genellikle ayrıca büroya gitmiyor, sınavlarına çalışıyorlar.

   Beğen

 2. Merhaba staj süresince sitenizden ve yazdıklarınızdan yararlandım. Avukat yanına başlama dilekçesinde ilgi kısmı hangi tarihi yazmamız gerekiyor?

  Liked by 1 kişi

 3. Merhaba, öncelikle emekleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Avukat yanı staja başlamak için avukatımızdan aldığımız dilekçede tarih, İdare Mah. stajında son imzamızdan sonraki gün mü olacak yoksa komisyondan ilk 6 aylık staj bitimine dair yazıyı aldığımız tarih mi?
  Bir de dilekçedeki ‘ilgi kısmına ne yazmalıyız?
  Cevaplarsanız minnettar olurum,şimdiden çok teşekkür ederim. Meslekte başarılar.

  Beğen

 4. merhaba adliye stajı bittikten sonra hemen avukatlık stajımızı başlatmamız gerekiyor mu yoksa ara verilebiliyor o kısmı anlayamadım da? Anlatımınız için teşekkürler.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.