Stajda 2. Durak: Asliye Ceza Mahkemesi

Uzunca bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. Aklıma gelmeyen şeyler başıma geldiği için -bunlardan sonra bahsederiz- savcılıktan sonraki stajları yazmaya fırsatım olmamıştı. Şu an Asliye Hukuk stajımdayım ama ben yine sırayla gitmek istiyorum.

En son savcılık stajınızın değişim gününde 4. kattaki Adalet Komisyonundan gitmeniz gereken Asliye Ceza Mahkemesini öğrenmiştiniz.

Mahkemenizi öğrendikten sonra kalemine gidip avukatlık stajınızı orada yapacağınızı ve bunun ilk gününüz olduğunu söylüyorsunuz. Kalemdeki görevli size imza kağıdınızı hazırlayıp veriyor ve Hakim Bey ya da Hakime Hanım odasındaysa gidip kağıdı imzalattırmanızı ve mahkemenin uygulamasını öğrenmenizi istiyor.

İlgili Hakim/Hakime’nin makamına çıkıp kendinizi tanıtıyorsunuz. Kağıdınızı imzalarken size duruşma günlerini (genelde salı-perşembe olur) ve ne sıklıkla gitmeniz gerektiğini söylüyorlar.

Evrakı geri alıp kaleme gidiyorsunuz. Üst köşedeki tarihi, adınızı soyadınızı yazıyorsunuz ve ilgili güne imza atıyorsunuz.

Ben kolaylık olması açısından mahkemede kaç gün staj yapacağımı orada hesaplayıp, tarih kısmı boş bırakılan çizelgeyi ona göre dolduruyorum. Ardından hafta sonu ve resmi tatil olan günlere de topluca “TATİL” yazıyorum ki tablo netleşsin. En sonunda da herhangi bir şekilde değişim günümü kaçırmamak için evrakın fotoğrafını çekiyorum.

Bu yöntemle tereddüte düştüğünüz an hemen telefonunuzu cebinizden çıkartıp staj başlangıç tarihi ve bitiş gününü görebilirsiniz. Bu tarihleri kaçırmamanız oldukça önemli yoksa dilekçe vermeniz gerekiyor.

Orada evrakı (iki sayfa) zımbalayıp dosyaya koyabilmek için deliyorsunuz. (Kaybolmaması adına dosyaya takmakta fayda var.) Bu dosya genelde girişteki bankonun duvara yakın tarafında duruyor.

Burada savcılık stajından farklı olarak imzalarınız bittiğinde evrakı Bakanlık Muhabereye değil bulunduğunuz mahkemenin kalemine veriyorsunuz. Ardından yine 4. kattaki Adalet Komisyonundan bir sonraki staj yerinizi öğreniyorsunuz.

Kendi deneyimlerimden kısaca bahsedecek olursam, asliye ceza mahkemesi benim için oldukça verimli geçti. Çalışanlar ve Hakim Bey stajyerlere karşı ilgiliydi. Hakim Bey duruşmalar arasında fırsat buldukça bizimle konuşur, sorularımız varsa yöneltmemizi isterdi. Hatta müsait olduğu bir vakit hepimizi odasında ağırlayıp kariyer sohbeti eşliğinde çay ikram etmişti. Duruşmalarda da okul sıralarında göremeyeceğim vakalar ve h.a.g.b. (hükmün açıklanmasının geriye bırakılması) gibi kurumların uygulanışını görme fırsatı bulduğum için çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

Görsel kaynakça: https://www.memurlar.net/haber/826536/mahkeme-salonunda-cep-telefonuyla-goruntu-cekmeye-gozalti.html

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.