ABEM Eğitimleri | İlk 6 Hafta

Stajyer avukatlık dosyanızı almaya gittiğinizde Baro’da katılacağınız derslerle ilgili de bir duyuru yapılıyor.

Haftada iki saat, toplamda 40 hafta (dile kolay 10 ay) boyunca grupça eğitim alıyorsunuz. İlk dersinizin ne zaman başlayacağı size sms atılarak bildiriliyor. Derslerde yoklama alınıyor. Toplamda 18 saat devamsızlık hakkınız var ama bir dersin 2 saat olarak sayıldığını unutmayın.

Her grubun bir “danışman” avukatı oluyor ve öğretmen-öğrenci ilişkisinden ziyade sizi meslektaşları olarak görüyorlar. Danışmanınız gelemediği zaman staj kurulundan görevli başka bir avukat da gelebiliyor. Bize söylendiği kadarıyla avukatlar bu işi gönüllü olarak yani maddi bir karşılığı olmadan yapıyorlar.

İlk hafta tanışma oluyor. Genel olarak herkes kendini tanıtıp nereden mezun olduğunu, ilerde ne yapmayı düşündüğünü ve avukatlık stajından beklentisini söylüyor. Sınıflar kalabalık olduğu için herkesi hemen hatırlamanız mümkün olmuyor ancak kaynaşmayı sağlayabilmek için staj kurulu gelecek haftalar için başka etkinlikler de düşünmüş.

Haftalık planlar önceden belirlenmiş ama her danışmanın bu planları uygularken kendine göre bir stili var. Kimi dersi oldukça interaktif işleyip çoğunu stajyerlerin beyin fırtınasıyla geçirirken, kimiyse konuyu daha kısa sorularla pratik bir şekilde aktarıp bireysel çalışmalara geçiyor. Günün sonunda önemli olan avukatlık mesleğine atılacak olan stajyerlerin Avukatlık Kanunu’nu gönülden öğrenmesi ve ileride meslektaş olacağı başka adaylarla tanışıp iletişim kurması.

Baro eğitimlerinde sosyalleşmeye önem veriliyor. photo by: Christina Morillo

Anlatılan konular ve yapılan pratik çalışmalar ilk haftalarda “İddia ve Savunmanın Dokunulmazlığı”, “Avukatlığa Kabul Şartları/ Kabule Engeller”, “Avukatlıkla Birleşebilen ve Birleşemeyen İşler”, “Avukatın Hakimle veya Savcıyla Hısımlığı veya Evlilik Münasebeti” gibi başlıklardan oluşuyor.

Yine ilk haftalarda sınıf temsilcileri seçimi, girmek istediğiniz alt kurulun danışmanınıza bildirilmesi ve sınıfça yemeğe gidilmesi de programda yer alanlar arasında.

Bakalım sonraki haftalarda biz avukat adaylarını neler bekliyor.

Öne çıkarılmış görsel: https://yandex.com.tr/harita/org/ankara_barosu_egitim_merkezi_cati_restaurant/1651801813/?ll=32.854065%2C39.924417&z=18

Reklam

ABEM Eğitimleri | İlk 6 Hafta” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.