Yüksek Lisansımın İkinci Dönemi Üzerine

Yüksek lisansımla ilgili paylaşımlar yaptığımdan beri çok fazla insan bu programı seçmek istediği için benimle iletişime geçiyor ve sorular soruyor. O yüzden ben de olabildiğince süreci kaydediyorum ki benden sonrakilere fikir verebilsin. 

Dönemin sonlarına doğru yaklaşırken sizlere ikinci dönem hakkında bilgi vermek istiyorum. 

Öncelikle ilk döneme hiç benzemiyor. İlk dönem dersler sadece materyal üzerinden işleniyor ve canlı ders yapılmıyordu. Ayrıca 3 ya da (seminer dersini de alırsanız) 4 dersiniz oluyordu. İkinci dönem de yine tarih olarak diğer programlardan önce başladı. Programa göre 7 ya da (ilk dönem seminer dersini almadıysanız) 8 dersiniz oluyor. Ama bu derslerin de bir kısmını WIPO bir kısmını Türk Patent verdiği için farklı hocalar, farklı ödevler ve farklı sınavlar var. Ayrıca her gün 11-18 arası canlı dersler yapılıyor. Yani çalıştığınız yer fazla tolerans göstermiyorsa çalışmayla birlikte yürütmeniz neredeyse imkansız. Bazı derslerde grupça yapılması gereken projeler oluyor ama bu dönem virüsten dolayı bir kez bile bir araya gelemedik. Keza yurt dışındaki arkadaşlarımız (Umman, Hindistan, Irak, Malavi…) da gelmeyi çok istiyordu ama o da mümkün olmadı. Ayrıca geç bilgilendirme yapıldığı için onlar ve çalıştıkları iş yerleri için de zor bir durumdu. 

Çoğu dersin sınavı essay yazma şeklinde, bazıları ise süreli ve daha çok soruya daha kısa cevaplar verme şeklinde yapılıyor. Birkaç tane sunum yapmamız gerekiyor ama detaylarını henüz biz de tam bilmiyoruz. Seminer ödevini de mümkünse ilk dönem yazmak işinizi kolaylaştıracaktır ama bizim dönemde bildiğim kadarıyla kimse yetiştiremedi. Şu an kaç haftadır tüm sınıf yorulmuş hissediyoruz çünkü biri bitiyor, diğeri başlıyor ama totalde yapmamız gereken şeyler hiç azalmıyor. Biz ve dünyanın çeşitli yerlerinden bu programa katılan arkadaşlar için durum şimdilik böyle.

Sorunuz varsa aşağıya bırakabilirsiniz.

Reklam

Yüksek Lisansımın İkinci Dönemi Üzerine” üzerine 2 yorum

  1. Bu yazılarınızı okudukça benim de master yapasım geliyor. Verdiğiniz ilhamlar için ve paylaştığınız tecrübeleriniz için teşekkürler 😇

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.