Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Ateş Kadehi


Bertha Jorkins, Ludo Bagman, Winky karakterleri filmde yer almamaktadır. Yine Sirius’a da kitaptaki kadar değinilmemiştir.

Vernon enişte aslında kalın siyah saçlı ve saçlarını özenle ortadan ayırıyor (s. 38)

The Whimsy Bookworm: A Book Blog from India: Currently Reading: Harry  Potter and Philosopher's Stone by J.K. Rowling and Illustrated by Jim Kay

Filmden farklı olarak Charlie Weasley kısa ve tıknaz, Percy ve Ron ince uzun, ikizler ise kitaba göre kısadır. (s. 53)

The Hypocrisy of the Weasley Family | The45Girl

Önceki kitapta Sirius’un Ron’a hediye ettiği baykuşun ismini Ginny “Pigwidgeon” olarak koymuş ancak Ron ona kısaca “Pig” diye sesleniyor. (s. 58)

Pigwidgeon Harry Potter Owls

Filmde Harry’nin içtiği suyu döktüğü bir sahne var, aslında dünya kupası maçında Harry su taşırken Cho’ya geri el sallama esnasında birazını önüne döküyor (s. 81) yani filmdeki kadar utandırıcı değil.

Winky, Mr. Crouch için çalışıyor ve sonra özgür bırakılınca Dobby’yle birlikte Hogwarts mutfaklarında çalışmaya geliyor. (s. 93)

Pin on Fanart I Like

Karanlık işaret Harry’nin asasıyla yapılmış ve orada prior incantato‘yla bu ortaya çıkartılıyor. (s. 127) Ayrıca karanlık işaretin ne olduğu açıklanıyor:

“Ron, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen ve müritleri birini öldürünce Karanlık İşaret’i gökyüzüne gönderirlerdi” dedi Mr. Weasley. “Nasıl bir dehşet yaratırdı… bilemezsin sen çok gençsin. Eve döndüğünü ve evinin üzerinde Karanlık İşaret’i havada süzülürken gördüğünü gözünün önüne getir, bir de içeride senin neyi beklediğini bilmiyorsun…” Mr. Weasley yüzünü buruşturdu. “Herkesin en berbat korkusu… en berbat…”

S. 133

Ron’un cüppesi teyzesinden kalma değil, annesi çocukların ve Harry’nin ihtiyaçlarını topluca Diagon yolundan alırken almış (s. 146) Harry’nin resmi cüppesi de şişe yeşili rengi. (s. 145)

25 standout Harry Potter moments | Wizarding World

Sirius filmde harry ile şömineden konuşmuştu, Harry Hogwarts’a gitmeden önce Mr. Weasley ile Amos Diggory’nin bu şekilde konuştuğunu görüyor. (s. 147)

Amos Diggory and Arthur Weasley lead the group to the Portkey. | Harry  james potter, Harry potter movies, Arthur weasley

Prof. Moody’nin saçı sarı değil koyu gridir. (s. 171)

Harry Potter: 10 Things About Mad-Eye Moody The Movies Leave Out

Hermione’nin kurduğu E.R.İ.T. (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu) filmde yer almamaktadır. (s. 205)

Society for the Promotion of Elfish Welfare (S.P.E.W.) – Harry Potter  Lexicon

Moody derste imperius lanetini sınıfta öğrenciler üzerinde tek tek denemiş en çok direnebilen Harry olmuştur. (s. 212)

The Best “Potter” Plot Twists - Part 2 | MuggleNet

Beauxbatons sadece bir kız okulu değildir. Hogwarts’a gelen öğrencileri arasında erkekler de vardır (s. 223) ve toplamda 20 kadar öğrenci gelmiştir (s.230). Ayrıca Madam Maxime yerine oturana kadar Beauxbatons öğrencileri ayakta beklemişlerdir. (s. 229)

Harry Potter and the Goblet of Fire - Studio Wayne McGregor

Diğer okullardan gelen öğrenciler sadece şampiyon adaylarıdır (s. 174) ve Durmstranglı öğrencilerin cüppesi koyu kan kırmızısıdır. (s. 230)

Asa tartma töreni filmde yer almamaktadır. Mr. Ollivander gelip şampiyonların asalarının iyi durumda olup olmadıklarını kontrol etmiştir (s. 280)

Wand Cores | Wizarding World

Harry karşılaştığı ejderhadan en hızlı kurtulan olmuştur. Diğer adayların kendi ejderhalarından kurtulmak için ne yaptıkları da yine ilgilenenler için kitapta yer alıyor. (s. 327)

Harry VS Dragon - Harry Potter - YouTube

Harry’nin ikinci görevi tamamlamasını sağlayan Galsamotunu ona Dobby veriyor. (s. 444) Harry ayrıca Krum’un Hermione’yi kurtarmasına da yardım etmiştir. (s. 452)

Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)

Kitapta Mr. Crouch uzun süre kayıptır.

10 Times Harry Potter Should Have Realized 'Moody' Was Barty Crouch Jr.

Türkiye’nin quidditch takımından bahsediliyor (s. 535)

78 Quidditch ideas | quidditch, harry potter, harry potter fan

Labirentin içinde hem Hagrid’in sene boyunca yetiştirdiği Patlar-Uçlu Keleker (s. 561) hem de Böcürt vardır. Krum labirentte Cedric’e işkence büyüsü yaparken Harry bunu duyup çitte delik açarak Cedric’i kurtarmış, Krum’u sersemletmiş, sonra da Kelekere yem olmasın diye kırmızı işaretler göndermiştir. (s. 565)

The Third Task - Harry Potter and the Goblet of Fire HD - YouTube

Voldemort’un gözbebekleri kırmızıdır. (s. 580)

Voldemort by vrass on DeviantArt


Voldemort’un kendi adında babasının adında Tom Riddle’dır. Annesi bir cadı olduğunu açıklayınca babası onları terk etmiştir. Annesi de Voldemort’un doğumunda ölmüştür. (s. 582)

Görseller: blogspot, blogspot, wizardingworld, pinterest, screenrant, pinterest, wizardingworld, quotev, mugglenet, pinterest, wizardingworld, screenrant, pinterest, deviantart

Reklam

Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Ateş Kadehi” üzerine bir yorum

  1. O kadar güzel yazıyorsunuz ki, söylediklerinize dikkat ederek hem kitapları tekrar okuyasım geliyor hem de filmleri tekrar izlemek istiyorum. Ellerinize sağlık (:

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.