Yanında Staj Yapacağınız Avukatı Değiştirmek

Ankara Barosu stajınızı başlatırken ikinci altı ay yanında staj yapacağınız avukattan Olur Belgesi istiyor. (bkz. 7)

Aslında ilk altı aylık stajınız mahkemede, o yüzden stajınızı başlatabilmek için belki de ikinci altı ay yanında çalışmayacağınız bir avukattan Olur Belgesi almanız gerekiyor.

Ama ikinci altı aya geçtiğinizde aynı avukattan almanız gereken başka belgeler de olacak o yüzden eğer başka birinin yanında çalışacaksanız daha önce verdiğiniz belgeyi değiştirmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

İlk Altı Ay

Eğer ikinci altı ay yanında staj yapacağınız avukatı değiştirmek istediğinizi ilk altı ayınızda fark ederseniz yapmanız gereken çok bir şey yok.

Yanında staj yapmaya karar verdiğiniz yeni avukattan imzalı iki adet Olur Belgesini, staj başvuru evraklarını teslim ettiğiniz yere teslim etmeniz yeterli.

Önemli not: Avukatınız Olur Belgesini imzalarken sicil numarasını yazarsa sizin için kolaylık olur çünkü soruyorlar.

Örnek Olur Belgesi:

İkinci Altı Ay

Eğer avukatın yanında staja başlamışken avukatınızı değiştirmek istediğinizi fark ederseniz o zaman işler biraz daha karmaşık çünkü bu değişikliği Yönetim Kurulunun onaylaması gerekiyor.

ABEM’de asılı Avukat Değişikliği Stajyer Avukat Talep Dilekçesi

Dikkat edilmesi gereken husus:

Baro Yönetim Kurulu her hafta Çarşamba günü toplandığı için verdiğiniz dilekçenin tarihinin bir önceki Salı günü olması gerekiyor.

Peki, sizin böyle bir değişim yapmanız gerekti mi ve bu süreçte karşılaştığınız bir zorluk oldu mu?

Görsel: @helloquence

Reklam

Yanında Staj Yapacağınız Avukatı Değiştirmek” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba, staj yaptığım avukatı değiştirmek için ondan ayrılış dilekçesi aldım ancak bunu yönetim kuruluna aynı gün veya hafta içine sunamadım bu durumda ne olur, stajımın yanması söz konusu olabilir mi? Yönetim kurulu geçmişe dönük karar veya güncel karar içinde onaylayabilir mi?

  Liked by 1 kişi

  1. Merhaba, hiç böyle bir durumla karşılaşmadım ama ilk ve son üç aylık raporlarınızı etkilemiyorsa muhtemelen sıkıntı olmaz. Yine de gittiğinizde sekreterliğe sormanızı tavsiye ederim.

   Beğen

 2. Merhaba
  Ben şu an stajyer avukatlık için başvuruda bulunmak istiyorum.Olur belgesi hariç tüm belgelerim hazır.Olur belgesi için avukat bulamıyorum.Benim sorum şu,olur belgesi için göstermelik olarak bir avukata imzalatıp 6 aylık adliye stajımı yaparken avukat arayışına geçip yeni olur belgelerimi staj kuruluna teslim edebilir miyim ? Yani şu an olur belgem olmadığı için stajı başlatamıyorum ve stajımı başlatmak için öylesine bir avukata durumu açıklayıp olur belgesi imzalattıktan sonra anlattığım durumu yapabilir miyim ?
  Teşekkürler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.