Hukuk Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 12 Film

Sadece hukuk fakültesine gitmek Hukukçu olmak için yeterli değildir. Hukukçu olmak için entelektüel birikim gerekir. Bu sebeple bir hukuk fakültesi öğrencisi kendini ve empati yeteneğini sürekli kitap okuyarak ve film izleyerek geliştirmelidir. Ancak her kitabı okumaya da her filmi izlemeye de insanın vakti yetmez. Dolayısıyla bu blog’taki ilk yazımda Hukukçular için izlenmezse-olmaz filmleri bir araya toplamaya çalıştım.

Eğer sizin de her Hukukçunun izlemesi gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa yorumlara bırakmayı unutmayın.

1) 12 ÖFKELİ ADAM (12 Angry Men)

Sidney Lumet’in yönettiği 1957 yapımı ABD yapımı dram filmidir.

Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film, duruşmada 1 jüri üyesinin diğer 11 jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde ikna etme çabaları hakkındadır. Hukuki ölçütlerin terimler yerine yalın bir dille anlatıldığı, günümüz suç psikolojisi ile olay yeri araştırma tekniklerini aratmayacak derecede zeka ve detay örnekleriyle dolu filmin diğer bir sıra dışı özelliği ise davaya müdahil olan 12 kişilik jüriden hiçbirinin hukukçu olmamasıdır.

“Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister.”

IMDb: 8,9
Yıl: 1957
Tür: Dram

2) BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK (To Kill a Mockingbird)

Robert Mulligan’ın yönettiği 1962 yapımı ABD dram filmidir.

Büyük Ekonomik Buhran yılları olan 1930’larda ABD’nin güney eyaletlerinden Alabama’da ırza geçme suçundan tutuklu siyah bir adamın savunmasını üstlenen, onu savunurken de ön yargılı ve hoşgörüsüz kasaba halkına karşı duran ilkeli ve cesur bir avukatın yaşadıklarını 6 yaşlarındaki kızı Scout’un gözünden anlatır.
Film 3 dalda Oscar kazanmıştır.

“Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.”

IMDb: 8,2
Yıl: 1962
Tür: Dram/Gizem

3) BİR CİNAYETİN ANATOMİSİ (Anatomy of a Murder)

Otto Preminger’in senaryosunu üstlenip yönettiği 1959 ABD yapımı dramatik mahkeme filmidir. Amerikan sinemasının ürettiği en önemli hukuk ve yargılama filmlerinden biridir.

Suçun pek yaygın olmadığı Michigan eyaletinin küçük kasabalarından birinde avukatlık yapan Paul Bieglar, bir gün önemli bir mevkide bulunan Frederick Manion’un karısından aldığı telefonla ilginç bir vakaya dahil olur. Frederick Manion, bir cinayet suçunun tek şüphelisi olarak tutuklanmıştır. Ancak ortada ilginç bir durum vardır. Manion suçunu inkar etmez ama haklı gerekçeleri olduğunu savunur. Öldürdüğü adam karısına tecavüz etmiştir ve kendisi cinayeti bu sebeple işlemiştir. Acaba adalet sistemi nasıl bir neticeye varacaktır?

IMDb: 8,0
Yıl: 1959
Tür: Suç/Gizem

4) NÜREMBERG DURUŞMASI (Judgment at Nuremberg)

Stanley Kramer’in yönettiği 1961 ABD yapımı film, gerçek olaylara dayanmaktadır.

Nazi rejimi döneminde yaptıkları insanlık suçlarının görüşülmesi için mahkemeye çıkan 4 hakim, dönemin meşhur kurumu Nüremberg Mahkemeleri’nde yargılanmaktadır. Mahkeme esnasında ortaya çıkan kirli çamaşırlar hem kurumların hem de insanların güvenilirliğini sarsacak cinstendir. Alman hakimlerin avukatlığını üstlenen Hans Rolfe’nin yaptığı tutkulu savunma, sanıkların o dönemki yasaları uygulamak zorunda olmaları üzerinden ilerliyor. Rolfe, insanlık suçunu işleyenler kadar o suça göz yuman dünya da suçludur; sessiz kalmak suça ortak olmaktır diyor.

Film 2 dalda Oscar kazanmıştır.

“Savaşta herkes suçludur ama galip çıkanlar suçu mağluplara yıkar.”

IMDb: 8,2
Yıl: 1961
Tür: Dram/Savaş

5) ŞEYTANIN AVUKATI (The Devil’s Advocate)

Taylor Hackford’un yönettiği film aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Hollywood filmidir.

Film başarılı bir avukat olan Kevin Lomax’ın zengin iş adamı John Milton ile tanıştıktan sonra garipleşen hayatını konu alır. Kevin işinde başarılı olmayı o kadar ciddiye alır ki müvekkillerinin suçlu olduğunu bilse dahi onları adaletin elinden kurtarmayı başarır. John Milton ile tanıştıktan sonra New York’a yerleşir. New York’a yerleştikten sonra eşinin yaşadığı psikolojik sorunlar Kevin’in bazı gerçeklere ulaşmasını sağlar.

“Cennette hizmet etmektense cehennemde hükmetmeyi tercih ederim.”

IMDb: 7,5
Yıl: 1997
Tür: Gerilim/Korku

6) ESARETİN BEDELİ (The Shawshank Redemption)

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği ABD yapımı bir filmdir.

Filmde Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesi anlatılır.
Cinayetle suçlanan onurlu banker Andy Shawshank hapishanesinde yeni bir hayata başlayarak yavaş yavaş yaşlı mahkum Red ile yakın bir ilişki kurar. Andy hapishane yaşamına uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başarır.

“Korku seni tutsak eder, umut ise özgür kılar.”

IMDb: 9,3
Yıl: 1994
Tür: Dram/Polisiye

7) BİRKAÇ İYİ ADAM (A Few Good Man)

Rob Reiner’in yönettiği Amerikan dram filmidir.

Hiç mahkeme salonuna gitmeden 60’ın üzerinde dava kazanmış donanma avukatı Daniel Kaffe’ye Küba sınırında bir askerin öldürülmesi ile ilgili bir davanın gelmesiyle olaylar gelişir. Kaffe, bu kez askerlerin cinayeti kabul etmemesi ve verilen emri uyguladıkları iddiası ve başka bir donanma avukatının işe girmesiyle davayı mahkemeye taşımak zorunda kalacaktır.

IMDb: 7,6
Yıl: 1992
Tür: Mahkeme Draması

8) V FOR VENDETTA

James Mcteigu’nun yönetmenliğini üstlendiği film, ABD-Almanya ortak yapımıdır. Alan Moore’nin romanından uyarlanmıştır.

Hikaye geleceğin İngiltere’sinde(2020) geçmektedir. Ülke son derece baskıcı bir toplum düzenini yaşamaktadır. Türlü yasaklar ve engellerle idare edilen halk, şiddet yanlısı bir konuma gelmiştir. Bu kargaşanın orta yerinde görünen gizemli V, belaya bulaşmış masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu kurtarış ulusun kurtarılışını temsil eder çünkü onun bu davranışı aslında toplumun uyanışını tetikleyen ve başkaldırıyı başlatan unsurdur.
V For Vendetta, totaliter rejimlerin otoritelerini nasıl mutlaklaştırdıklarının da özeti gibidir.

“Bu maskenin altında etten daha fazlası var, bu maskenin altında bir fikir var Bay Creddy ve fikirlere kurşun işlemez.”

IMDb: 8,2
Yıl: 2005
Tür: Aksiyon/Gerilim/Bilim-kurgu

9) PHILADELPHIA

Film, Jonathan Demme’nin yönetmenliğinde 1980’lerin ABD’sinde AIDS salgınını konu alan bir dram filmidir.

Eşcinsel ve işinde başarılı bir avukatın bir gün AIDS virüsü taşıdığı fark edilir ve sudan sebeplerle işine son verilir. Şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından dolayı buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine dava açmaya karar verir. Böylece AIDS kurbanı bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava başlamış olur. Film mesajını temelde aşk ve ayrımcılık üzerinden verir.

“Güven, elimizde kanıtı olmayan bir şeye karşı duyduğumuz inançtır.”

IMDb: 7,7
Yıl: 1993
Tür: Dram

10) 7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE

Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı Türk yapımı dram filmidir. Güney Kore yapımı Miracle in in Cell No.7’den uyarlanmıştır.

Filmde bir komutanın çocuğunu öldürmekten tutuklanıp idam cezasına çarptırılan ve kızından ayrı düşen zihinsel engelli bir babanın adalet arayışı konu edilmiştir.

“Sevmek birisi için ölmek değil, yaşayabilmektir.”

IMDb: 8,3
Yıl: 2019
Tür: Dram

11) VE HERKES İÇİN ADALET(And Justice for All)

Yönetmenliğini Norman Jewison üstlenmiştir.

Suçluların serbest kaldığı, yargıçların ve avukatların anlaşmalar yaptığı ve masumların korumasız bırakıldığı bir adalet sisteminde genç avukat Arthur Kirkland adaletin nereye gittiğini sorgulamaya başlar. Dürüst ve idealist bir avukat olan Arthur, bir gün genç bir kıza tecavüzden suçlanan ünlü bir yargıcı savunmaya zorlanır.

IMDb: 7,4
Yıl: 1979
Tür: Suç/Dram

12) BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA

Nuri Bilge Ceylan’ın yazıp yönettiği Bosna-Hersek ve Türkiye’nin ortak yapımı bir filmdir.

Film, bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini peliküle olarak aktarmıştır. Cinayet soruşturması ekseninde bir Anadolu panoraması, suç ve vicdan üzerine sade, derin bir tablo sunuyor izleyiciye. Temelde bir polisiye filmi olsa da türünün formüllerini ters yüz edip bir suç öyküsünü daha geniş bir kulvara taşıyor.

“-Ya Doktor, bir insan bir başkasını cezalandırmak için kendini öldürebilir mi gerçekten, olabilir mi böyle bir şey?
-Zaten intiharların çoğu bir başkasını cezalandırmak için yapılmıyor mu Savcı Bey?”

IMDb: 7,9
Yıl: 2011
Tür: Dram/Suç

Görseller: sineg, sineg, wikimedia, media-amazon, media-amazon, ntv, sinematv, stanforddaily, rogerebert, sozcu, awardsdaily, filmhafizasi

Kaynaklar: sineg, unutulmazfilmler, beyazperde, sinematurk, baglanfilme, medium, wikipedia

Hukuk Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 12 Film” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.