Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Azkaban Tutsağı

Harry bindiği Hızır Otobüsünde kendisini Neville Longbottom olarak tanıtmıştır.

Harry Çatlak Kazan’da filmdekinden daha uzun süre yatılı kalmış ve bu sırada Diagon Yolu’ndaki dükkanları gezmiş, her akşam Çatlak Kazan’a dönmeden önce de son çıkan Ateşoku’nu vitrinden seyretmiştir. Filmin ancak sonunda gönderilen Ateşoku aslında daha önceki bir maçta yere düşerken süpürgesi kırılan Harry’ye isimsiz bir kişi tarafından gönderilmiştir. Dönüş yolunda Sirius’un trene gönderdiği mektupta bu süpürgeyi kendisinin Harry’ye hediye olarak aldığı yazmaktadır. Sirius ayrıca mektubu gönderdiği baykuşu da Ron’a hediye etmiştir.

Harry okul kitaplarını (Canavarlar kitabı hariç) kendisi almıştır. Filmde kitapların Sihir Bakanı Fudge tarafından verildiğini görüyoruz. Kitapta Canavarlar kitabını Hagrid doğum günü hediyesi olarak Privet Drive’a göndermiştir. Yine doğum günü için Hermione Süpürge Bakım Seti, Ron da Cep Sinsinoskopu göndermiştir.

Önceki kitapta asası kırılan Ron okula gitmeden önce yeni bir asa almıştır:

Şuna bak, yepyeni bir asa. Otuz beş santim, söğüt, bir tane tekboynuzlu at kuyruğu tüyü var.

s. 58

Hermione kedisini görene kadar bir baykuş almayı planlamaktaydı. (s. 62)

Hogwarts Express’te yaşanan Ruh Emici sahnelerinde Neville ve Ginny’de üçlünün olduğu kompartmana gelmiştir.

Hogsmeade’de Dervish ve Banges adında sihirli aletler satan bir dükkan bulunmaktadır. (s. 76)

Filmdekinin aksine Prof. Lupin Harry’nin ders esnasında Böcürt’le karşı karşıya gelmesini baştan engellemiştir.

Filmde Şişman Kadın’ın tablosuna saldırıldıktan sonra yerine konan Sir Cadogan’a yer verilmemiştir. Ancak sonradan bulduğum bir kesilmiş sahnede Sir Cadogan dış tabloda değil ama içeride gösterilmiştir.

Bu sahnede ayrıca Sirius Black’in, Gryffindor Kulesine çıkmasına da yer verilmiş. Black animagus’unu kullanarak Hermione’nin kedisine Neville’in bütün haftanın parolalarını yazdığı kağıdı çaldırmıştır. (Tabloya yeni gelen Sir Cadogan sürekli şifre değiştirdiği için Neville kapıda kalmamak adına parolaları bir kağıda yazmıştır.) (s.247)

Gelecek kitapta adını daha çok duyacağımız Cedric Diggory Hufflepuff Quidditch takımının yeni arayıcısı ve kaptanı olarak ilk kez bu kitapta yer almaktadır. Kendisi maçın bir sahnesinde görünmektedir ancak Robert Pattinson tarafından oynanmamaktadır.(s.158)

Yine Cho Chang’ın adını da ilk kez bu kitapta Ravenclaw Quidditch takımının arayıcısı olarak duyuyoruz ancak filmde bu maçlara yer verilmediği için karakter gözükmemektedir. (s. 235)

Harry Çapulcu Haritasını aldıktan hemen sonra Görünmezlik Pelerinini almadan Hogsmeade’e gidiyor. Sirius Black’le ilgili öğrendiği bilgileriyse diğerlerinin giremediği gizli bir yerde değil Üç Süpürge’nin normal oturma alanlarında hocalar görmesin diye masanın altına saklanarak öğreniyor. (Harry, Hogsmeade’e gelmek için izin kağıdını velilerine imzalatamadığı için orada olmaya izni yok. Ancak dönüş treninde Sirius gönderdiği mektuba ek olarak Harry’ye vaftiz babası sıfatıyla Hogsmeade’e gitme izin kağıdını da gönderiyor.) (s.187)

Sirius Black’in Potter’ların Sır Tutucusu olduğu sanılıyor ve Üç Süpürge’de geçen konuşmada Prof. Flitwick Fidelius büyüsünü anlatıyor:

Fevkalade karmaşık bir büyü. Bir sırrın yaşayan tek bir kişinin içine büyülü bir şekilde gizlenip mühürlenmesine yarıyor. Bilgi, seçilen kişinin, başka bir deyişle Sır Tutucu’nun içinde saklı kalıyor ve bulunması imkansız hale geliyor – tabii ki Sır Tutucu onu açığa vurmayı seçmezse. Sır tutucu konuşmayı reddettiği sürece, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen, Lily ve James’in kaldığı köyü yıllarca karış karış arasa da bulamazdı, hatta burnunu oturma odalarının penceresine dayasa bile!

s.190

Ruh Emiciler Harry’ye yaklaştığında Harry sadece annesinin değil babasının da sesini duyuyor:

Beyaz sis, duyularını sildi… çevresinde kocaman, flulaşmış şekiller hareket ediyordu… sonra yeni bir ses geldi, bir adamın sesi, haykıran, panik içinde bir ses –

Lily, Harry’yi al ve git! Bu o! Git! Koş! Ben onu oyalarım-” 

Bir odadan sendeleyerek gelen birinin sesleri – hızla açılan bir kapı – tiz sesli, gıdaklar gibi bir kahkaha –

s. 222

Ruh Emiciler:

Ruh Emiciler tamamen yok etmek istedikleri kişilerin ruhunu emerler. Kişilerin beyni ve kalbi çalışmaya devam ettikçe ruhsuz da varlıklarını sürdürebilirler. Ama artık hiçbir benlik duyguları, hafızaları olmaz. Düzelme şansları sıfırdır. Sadece boş bir kabuk gibi var olurlar. Bakanlık, Ruh Emicilere gördükleri yerde bunu Sirius Black’e yapabilmeleri için izin vermiştir. (s.228) Ayrıca Ruh Emiciler göremezler, insanları onların duygularını hissederek bulurlar. (s.338)

Harry Potter G GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Yine filmde olmayan sahnelerden biri de Gryffindor-Ravenclaw Quidditch maçında Malfoy Harry’yi korkutmak için Crabble ve Goyle’la birlikte ruh emici kılığına bürünüp sahaya dalıyor. O sırada Snitch peşinde olan Harry, Prof. Lupin’le çalıştıkları Patronus büyüsünü yapıyor ve arkasındaki siyahlıktan kurtulup Snitch’i yakalıyor. Aşağı indikten sonra o figürün bir Ruh Emici değil Malfoy ve ekibi olduğunu öğreniyor ama herkes Patronus büyüsü yapabildiğini görmüş oluyor. (s.243)

Harry Görünmezlik Pelerini’yle Malfoy’a çamur attığı sahnede Hermione küs olduğu için onlarla birlikte değildir ve Malfoy giderken Harry’nin başı açıkta kaldığı için görüp bunu doğruca Snape’e iletir. (s.258)

Malfoy yine başka bir Quidditch maçında Harry’nin Ateşoku süpürgesini geçemeyeceği için Harry’nin Snitch’e gittiği sırada süpürgenin arkasından tutup çekerek çok ilginç bir faul işlemiştir. Bu sahneler filmde yer almamaktadır. (s.285)

Hermione 3. sınıfta çok fazla ders aldığı için Böcürt’ü kendisine bütün derslerden kaldığını söyleyen Profesör McGonagall olmuştur. (s. 292)

Hagrid kaybolan Scrabbers’ı bulmamıştır, Scrabbers onun evine saklanmıştır. Ayrıca Hermione gelecekten geldiğinde camdan kendilerine taş atmamıştır. Yine Şahgaga’yı çekmeyi kolaylaştırmak için yem de uzatmamıştır. (s.301)

Şamarcı Söğüt’ün yanına gelenlere saldırmasını engelleyen bir yumrusu vardır. Üzerine basınca hareketsiz hale gelmektedir. Harry ve Hermione de kedisi Crookshanks’in bu yumruya basması sayesinde kolayca girebilmiştir.

Filmde atlanan önemli kısımlardan biri de Lupin’in geçmişi. Lupin bir kurtadama dönüştüğü için okula gitmesi oldukça zor (iksir de henüz bulunmamış) ancak Dumbledore onu öğrenci olarak kabul ediyor ve dolunaylarda diğer öğrencilere zarar vermemesi için okuldan gizli bir geçitle başka bir eve götürülüyor. İşte o geçitin başına Şamarcı Söğüt dikilmiş. Lupin’in diğer uçtan çıktığı yer ise Bağıran Baraka. Aslında herkesin perili sandığı baraka hiçbir zaman perili olmamış. Köylülerin duyduğu çığlıklar ve ulumalar değişim geçiren genç Lupin’e aitmiş. (s.321)

İlk kitapta Dumbledore Harry’ye babasının Snape’i kurtardığını bu yüzden de tüm sene Snape’in Harry’ye göz kulak olduğunu söylemişti. Bu kitapta Sirius James’in Snape’i nasıl kurtardığını anlatıyor.

Snape, Lupin’in her ay nereye gittiğiyle çok ilgileniyormuş. Sirius da komik olacağını düşünerek ona Şamarcı Söğütü geçmek için yumruya dokunmanın yeterli olacağını söylemiş. Tabi bunu yapan Snape’i öbür tarafta bir kurtadam bekliyor olacağından aslında Snape’in ölümüne sebep olabilecek bir durum. James bunu öğrenir öğrenmez Snape’in arkasından gidip kendi hayatını hiçe sayarak Snape’i geri çekmiş ama Snape tünelin sonunda Lupin’i birazcık görüp onun bir kurtadam olduğunu anlamış. Dumbledore ise gördüğü şeyi başkalarına anlatmasını yasaklamış. (s. 325)

The Analysis of Severus Snape

Yine üzerinde durulmayan başka bir detay da Harry’nin babasının Sirius, Lupin ve Pettigrew’dan oluşan dörtlü arkadaş grubu. Lupin’in her ay bir yerlere kaybolduğunu fark eden diğerleri çok geçmeden onun bir kurtadam olduğunu anlıyorlar ve onu dışlamak yerine ona katılabilmek için nasıl Animagus olunacağını araştırıyorlar. Yaklaşık üç yıl sonra hepsi de birer Animagus olmayı başarıyor ve Lupin’e böylece dışarı çıkıp arkadaşlık edebiliyorlar. James bir çatal boynuzlu geyiğe, Sirius bir köpeğe ve Peter Pettigrew da bir fareye dönüşebiliyor. Bu gezilerinde tüm çevreyi öğrenen dörtlü Çapulcu Haritası’nın da yazarları.(s. 323)

Lupin’in Kurtadam’a dönüşüp Sirius’u yaralamasından sonra Harry Sirius’un yanına göle kadar Hermione’yle birlikte gidiyor. (O sırada Hermione Ron’un yanında kalmıyor.) Gelecekten gelen Hermione’yse Şahgaga’yla birlikte Hagrid’in kulübesine dönmüş ve Sirius’u kurtarmak için doğru zamanı bekliyor. Harry de onu kurtaranın babası olduğunu düşündüğü için onu görmeye göle tek başına gidiyor ve Patronus’u tek başına yapıyor. Yani kitaba göre Hermione gölün sol tarafında.

Harry, Sirius ve Lupin’in Pettigrew’u öldürmesini engelleyince aralarında bir tür bağ oluşuyor.

Bir büyücü diğer bir büyücünün hayatını kurtardığında, aralarında belli bir bağ oluşur.” 

Dumbledore (s.387)

Görseller: nerdist, fantastikcanavarlar, vignette, tumblr, gifer, pinimg, themeparkinsider, pinimg, narvii, wikia, wttpad, quoracdn, giphy, whicdn, tumblr, fantastikcanavarlar, tumblr, gfycat, orlandoparkstop, cloudinary, wp, fantazya, wikia

Reklam

Harry Potter Serisini Baştan Okurken Fark Ettiğim Detaylar / Azkaban Tutsağı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.