Yasal Staj Başvurusuna Hazırlık | Ankara Barosu

Öncelikle Ankara Barosunda Yasal Staja başlamak için 2019 itibariyle hangi evrakların gerektiğine bakalım:

Bu belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu belgelerin çoğu e-devletten de alınabiliyor ancak alınamayanlar (ör. 5, 7, 9, 12) için vakit ayırmanız gerekecek. Ayrıca avukatın yanındaki staj ikinci 6 ay yapılsa da Olur Belgesini baştan istiyorlar. (Tanıdığınız bir avukat yoksa ve henüz bir yerden kabul almadıysanız zor durumda kalabilirsiniz.)

Küçük bir not: Diplomanın “aslı gibidir ”inin Fakülte Sekreterliğinden alınabileceği söylenmiş ama (en azından Bilkent için konuşayım) Öğrenci İşlerinden almanız gerekiyor. İki bina arası uzaksa öğrenciye zorluk çıkartabilen bir durum. Ayrıca diplomanızın fotokopisini sizin çektirmiş olmanızı bekliyorlar, orada sadece imza ve mühür işlerini tamamlıyorlar. Tavsiyem gitmişken baro için gerekenden fazla “aslı gibidir” yaptırın, ileride lazım olabilir.

Tüm evraklarınız tamam olduktan sonra Ihlamur Sokak üzerindeki Baro binası Staj Sekreterliğine götürüyorsunuz. Poşet dosyaya gerek yok, önemli olan orada astıkları listedeki sırayla teslim etmeniz. (Pembe kağıt dosyada teslim edilmesi gerektiğine dair bir söylenti var, o doğru değil.) Sonrasında size Soruşturma Belgesini imzalatmanız için bir avukat atıyorlar. Önünüzdeki 15 gün içerisinde o belgeyi de hazırlayıp teslim etmeniz gerekiyor.

Sonrasında Ankara Barosunun internet sayfasından ilan edilecek “Staja Başlayacaklar Listesi”ni takip etmeye başlıyorsunuz.

Güncelleme:

Staj Başvuru Online

Görsel Kaynakça: thorforums.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.