Vision Board ile Hayallerinizi Gerçekleştirmek

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için motivasyon verecek en güzel yollardan birisi onları zihninizde canlandırmaktır. Hayal ettiğiniz şeyi elde ettiğinizde nasıl hissediyorsunuz, neredesiniz, yanınızda kimler var, ne giymişsiniz ve bunun gibi başka detayları gözünüzün önüne getirip gerçekleştiğini kafanızda hayal etmek ve tabii sonrasında buradan aldığınız motivasyon ve ilhamla bu hayal için çalışmak.

Bu zihinde canlandırma tekniğinin en güzel örneklerinden birini Jim Carrey’nin kendi kendisine oyunculuk hizmetleri karşılığında 10 milyon dolarlık bir çek yazması ve bu hayalinin çek üzerine yazdığı tarihte gerçekleşmesinde görebilirsiniz:

Vision Board’lar ya da İlham Panoları da işte tam bu canlandırma noktasında devreye giriyor. Dergilerden ya da Pinterest gibi internet sitelerinden hayalinizle ilgili bulduğunuz görselleri kesip bir panoda ya da kartonda istediğiniz şekilde birleştiriyorsunuz. Böylece hedef ya da hayallerinizi daha sık gören beyniniz onları gerçekleştirmek için yollar düşünmeye başlıyor. Aynen sınavda çözemediğiniz bir matematik sorusunda takılıp kalmak yerine testi bitirip döndüğünüzde beyninizin o problemi arka planda çözmüş olması gibi.

Vision Board’un bir başka güzel yanı ise, okumaktan sıkılacağınız uzun uzun hedef cümlelerindense sevdiğiniz bir görselle size çok daha fazla şey anlatması. Bu hem hayali kafanızda canlandırmanızı kolaylaştırıyor hem de astığınız yeri süslüyor.  

Üstte gördüğünüz İlham Panosu, benim üniversite 3. sınıfta yurt odamı hem dekore etmek hem de kişiselleştirmek amacıyla yaptığım ilham panosunun bilgisayar üzerinde tekrar bir araya getirilmiş hali. Üzerinde hem kısa vadeli hem uzun vadeli hedefler var ve tüm görselleri çok severek seçtim.

Ufak bir not: Hepsinin bir anlamı olmak zorunda değil; örneğin sağdaki yıldızlar o sırada odamla uyumlu olduğu ve sevdiğim için varlar. Ayrıca bazı görseller de yine sizin için anlamlı ama dışarıdan bakan için mesajı net olmayabilir.

Hayallerinize en kısa zamanda ulaşmanız ve yerlerine yenilerini koymanız dileklerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.